Po koupi nového přívěsu pod loď jsem řešil otázku jeho zabezpečení. Hledal jsem různé zámky na oj, aby nešel jednoduše zapřáhnout a odvézt. Nabídka zámků je poměrně široká, ale na každém jsem našel nějakou "vadu" která mi odradila od koupě. Ať už to byla nedostatečná masivnost konstrukce, nebo zamykacího mechanismu či možnost odšroubování tažné spojky i se zámkem. Ale orientoval jsem se pouze podle fotografií z jednotlivých eshopů, takže naživo by možná nabízené zabezpečení působilo lepším dojmem.
Pustil jsem se tedy do výroby zabezpečení vlastní konstrukce. Požadavky jsem měl jasné - masivní konstrukce odolná vypáčení a roztržení těla zámku, odolnost proti ustřižení třmenu zámku, znemožnění přístupu k zajišťovacímu čepu a také k maticím upevňujícím tažnou spojku přívěsu k nájezdové brzdě.
Základem je jekl 120x120mm který svou délkou zakrývá i šrouby tažné spojky.
Do jeklu je profrézovaná drážka na páku tažné spojky a udělán otvor pro prostrčení zajišťovacího čepu, který je podstrčený pod pákou a zámek tak nejde ze spojky stáhnout. Z čela je jekl celoplošně uzavřený, což znemožňuje vypáčení a roztržení těla zámku. Pro vyšší pevnost a bezpečnost celé konstrukce je i páka spojky překryta.
Otvor pro zajišťovací čep má na straně hlavy zesílený domeček do kterého se hlava čepu shová. Na druhé straně, kde se čepem provléká visací zámek je navařena krytka, která znemožňuje přestřižení třmenu zámku a omezuje manipulaci s visacím zámkem čímž ztěžuje případné odvrtání či jiné pokusy o překonání zamykacího mechanismu.
Celý zámek je žárově zinkovaný. Nevýhoda tohoto zámku je, že nelze uzamknout přívěs zapřažený za tažným vozidlem, ale pouze odpřažený přívěs.
Tak už jen neztratit klíčky.